Zakres tematyczny
Czasopismo „Studia Geohistorica” jest specjalistycznym periodykiem prezentującym badania z pogranicza geografii i historii. Kontynuuje długie tradycje naukowe związane z geografią historyczną oraz historią geografii i kartografii, czerpiąc jednocześnie z rozwoju takich subdyscyplin, jak geografia człowieka, geografia kultury czy też geografia humanistyczna. Jest więc skierowane zarówno do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, jak też reprezentantów dyscyplin geograficznych, którzy prowadzą swoje badania w paradygmacie przestrzennego ujęcia przeszłości. Rocznik jest platformą do wymiany doświadczeń i wyników badań, a także przedstawiania zróżnicowanych lub uzupełniających się w zakresie przedmiotu i warsztatu ujęć badawczych. W propozycji tej geografia historyczna przestaje być dyscypliną, subdyscypliną, nauką pomocniczą historii lub geografii. Staje się natomiast metodą, a nawet więcej, paradygmatem badawczym odpowiadającym „powrotowi do przestrzeni” we współczesnych naukach społecznych oraz humanistycznych. Ważne miejsce zajmuje w nim dyskusja metodologiczna o badaniach dotychczasowych i ich nowych propozycjach oraz problematyka związana z zastosowaniem systemów informacji przestrzennej i czasowo-przestrzennych baz danych (ang. Historical GIS).
Czasopismo umożliwia także udostępnienie danych będących podstawą publikacji. Dział Atlas Fontium zawiera artykuły powiązane z prezentacją danych przestrzennych w aplikacji online.
Zakres geograficzny czasopisma jest skoncentrowany na terenach dawnej Polski i Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz krajów blisko z nimi związanych, przede wszystkim przez relację sąsiedztwa; region ten można określić także jako Europę Środkowo-Wschodnią. Stawiane przez autorów pytania badawcze nie powinny więc pomijać realiów tego obszaru lub jego części.
Dyscypliny naukowe reprezentowane w czasopiśmie: historia, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.